Jak 'przetrwać’ lato? Podajemy 5 porad, dzięki którym to będą najlepsze wakacje

Wakacje to głównie zabawa, ale między różnymi przygodami wkradają się chwile nudy lub nerwowości, ale dzięki tym wskazówkom łatwo będzie to przezwyciężyć.

Już od jakiegoś czasu towarzyszą nam upały, skończyła się szkoła i rozpoczęły się upragnione wakacje. Dzieci w końcu doczekały się dwóch miesiący zabawy i odpoczynku. Jeśli zastanawiasz się, jakie rozrywki zapewnić im na najbliższe dwa miesiące, nie martw się, bo przygotowaliśmy genialną listę zajęć, zawierającą aż 17 propozycji, które mogą wypróbować w wakacje. Znajdź praktyczne i zabawne sposoby na zapewnienie dzieciom rozrywki podczas wakacji – będą najzabawniejsze ze wszystkich, a wiele z nich oczaruje całą rodzinę! Kolejnym plusem jest to, że zajęcia nie tylko zapewnią dzieciom rozrywkę podczas wakacji, ale nauczą je też czegoś nowego.

A gdy się już uporaliśmy z zabawą dla dzieci i podsunęliśmy pomysły, z których mogą skorzystać latem, przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą Tobie „przetrwać” lato i sprawią, że tegoroczne wakacje staną się najlepszymi ze wszystkich!

Wakacje to głównie zabawa, ale zdarzają się też chwile nudy i nerwowości

Wszyscy wiemy, że urlop z dziećmi podczas wakacji powinien być zabawny i ekscytujący. Z pewnością tak jest, ale bywają chwile, gdy staje się nieco męczący i wyczerpujący.

Wszyscy wiemy, że można zaplanować każdy szczegół wakacji, ale wśród licznych letnich zajęć, takich jak pływanie, rysowanie czy zabawy na łonie natury zdarzją się też chwile nudy, kłótnie między rodzeństwem czy brak ciszy i czasu na siebie – a tego czasem bardzo potrzebujemy. Aby wakacje i urlop przebiegły „gładko”, przedstawiamy kilka porad, które warto wypróbować.

Planujcie przygody, ale także czas na odpoczynek!

Są wakacje, lato, czas na rodzinne przygody i zabawę! Usiądź z rodziną i zaplanuj, co chcielibyście robić tego lata. Przygotuj letnią listę marzeń na wakacje, znajdźcie to, co wszyscy chcecie robić i zapiszcie w kalendarzu. Nie zapomnij jednak o odpoczynku! Każdy potrzebuje trochę przestrzeni dla siebie i czasu na relaks, a nawet chwil nudy (eksperci twierdzą, że to jest tak naprawdę dobre dla dziecka, o czym możesz poczytać tutaj). Jako osoba dorosła potrzebujesz trochę czasu dla siebie, a dzieci potrzebują chwil nudy, które pomagają im rozwijać samodzielność i pobudzają kreatywność. Pamiętaj więc, by zaplanować na te wakacje ciekawe zajęcia, ale nie zapomnij o czasie na odpoczynek i relaks.

'Mamo, tato, nudzi mi się!’

Czy wiesz, że podczas wakacji usłyszysz to zdanie co najmniej sto razy dziennie? Jednak bez obaw! Eksperci uważają, że dziecięca nuda nie stanowi problemu i właściwie to w porządku, by dzieci od czasu do czasu się nudziły. Nuda, jak pisaliśmy wcześniej, może im pomóc w rozwijaniu umiejętności i kreatywności, więc nie wywieraj na sobie niepotrzebnej presji, że musisz je ciągle zabawiać. Jeśli więc Twoje dziecko powie Ci, że się (znów) nudzi, możesz wypróbować jedną z poniższych odpowiedzi – jesteśmy pewni, że pobudzi kreatywność
i pomoże maluszkowi znaleźć zajęcie, które go rozweseli i zabawi.

• 'Och, ja uwielbiam się nudzić! Nie mogę się doczekać, aż zobaczę, co w końcu wymyślisz i zrobisz’.
• 'Na pewno ci ciężko, ale wierzę, że możesz znaleźć zajęcie, które sprawi ci wiele przyjemności’.
• 'Nuda wydaje się być świetną okazją, żebyś pobył trochę sam na sam ze sobą i wymyślił coś nowego’.

Jeśli mimo tego nadal nie znaleźliście wspólnie pomysłu na nudę, możesz wypróbować 'słoik na nudę’. Messy Motherhood ma świetny pomysł – sporządź listę dwudziestu zajęć na wakacje, zapisz każde na osobnej karteczce i wrzuć wszystkie do słoika. Gdy maluszek narzeka, że mu nudno, powiedz, by wylosował trzy karteczki i wybrał jedno z proponowanych zajęć.

Obowiązki domowe są dla każdego

Z pewnością znasz tę niesamowitą szybkość, z jaką piętrzą się brudne naczynia, pranie i tworzy się bałagan podczas lata i wakacji. W domu jest tyle do zrobienia, a brakuje Ci czasu, bo chcesz spędzić go z dziećmi i cieszyć się każdą wolną chwilą. Jednak więcej rąk do pracy oznacza, że można ją szybciej wykonać i zakończyć, więc zaangażuj dzieci. Zastanów się, które prace domowe mogą wykonywać i włącz je do sprzątania domu, ale w jakiś zabawny sposób… Tobie ułatwi to to pracę, a dzieciom wypełni dzień – i na pewno nie usłyszysz zdania: „Nudzi mi się!”.

Niech Ci przyjdą z pomocą przyjaciele z dziećmi – a Ty się zrewanżuj!

Zbierz przyjaciół swojego maluszka i zaplanujcie wspólną zabawę. W „zamian” za to następnym razem dziećmi zaopiekuje się Twoja przyjaciółka, a Ty zyskasz czas dla siebie lub na załatwienie czegoś. Messy Motherhood zapewnia, że nawet gdy spotkanie jest u Ciebie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zyskasz kilka chwil dla siebie, bo razem dzieci będą się świetnie bawić.

Przygotuj się też na gorsze chwile

Wakacje i lato to przede wszystkim zabawa! Spotkania na świeżym powietrzu, słońce i pływanie, kreatywne zajęcia… Nie mamy wątpliwości, że każdego dnia będziesz tworzyć nowe wspomnienia z rodziną i przyjaciółmi, ale przygotuj się też na gorsze chwile. Długie letnie dni w czasie wakacji mogą wyczerpać zarówno dzieci, jak i rodziców, więc zdarza się, że dzieci w pewnym momencie zaczynają płakać. To się przytrafia nawet najspokojniejszym dzieciom, a żeby temu zapobiec, trzeba się odpowiednio przygotować. Ty wiesz najlepiej, co uspokaja Twoje dziecko, dlatego zawsze miej pod ręką ulubioną zabawkę lub słodycze, dzięki którym kryzys szybciej minie. Oczywiście porozmawiaj też z dzieckiem, by wspólnie rozwiązać problem.

Poznaj nasze personalizowane opowieści