17 praktycznych i zabawnych pomysłów na wakacyjne zajęcia dla dzieci

Oto propozycje letnich zajęć dla dzieci, dzięki którym to będą najzabawniejsze wakacje - wiele z nich oczaruje całą rodzinę

Nadszedł koniec roku szkolnego, a przed nami długie, ciepłe lato. Dzieciaki nie mogły się doczekać beztroski, nieskrępowania i dni bez siedzenia w ławkach czy pójścia do przedszkola, ale Ty może się głowisz, jak im wypełnić czas, jakie letnie zajęcia dla dzieci wypróbować… Nie martw się, zebraliśmy w jednym miejscu 17 genialnych letnich zajęć dla dzieci, które możecie razem wypróbować tego lata. Zaletą jest to, że niektóre z wymienionych letnich zajęć są całkowicie bezpłatne, a wiele naszych propozycji zapewni im rozrywkę na kilka godzin, a może nawet cały dzień! Oczywiście mamy też kilka pomysłów, które spodobają się też Tobie, jak i całej Twojej rodzinie.

Przygotowaliśmy listę letnich zajęć dla dzieci, które nie tylko zapewnią maluchom rozrywkę, ale też nauczą je czegoś nowego. Zanim zaczniesz planować letnie zajęcia dla dzieci, którymi będą się cieszyć przez następne dwa miesiące, porozmawiaj z nimi, sprawdź, co chciałyby robić i razem stwórzcie listę. A oto nasze propozycje, z których możesz czerpać inspirację.

Letnie zajęcia dla dzieci, którymi może rozkoszować się cała rodzina

1. Wymyśl wyzwanie na całe lato – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci wyzwania są szczególnie zabawne, więc wymyśl takie, które potrwa całe lato. Może to być nauka nowego języka (pożycz książki tematyczne z biblioteki i zacznijcie od podstaw), jazda na rowerze czy rolkach. Zobacz, czy jest coś, czego Twój maluch chce się nauczyć i do dzieła!

2. Zorganizuj konkurs gier planszowych – w tym letnim zajęciu wezmą udział wszyscy przyjaciele Twoich dzieci. Uzgodnijcie dzień, przygotuj planszówki, wymyśl zasady całego konkursu i możecie zacząć zabawę! To letnie zajęcie dla dzieci gwarantuje całodzienną frajdę, więc niech jej towarzyszą pyszne (i zdrowe) przekąski. Nie zapomnij też o symbolicznej nagrodzie dla zwycięzcy!

3. Cieszcie się wspólnym gotowaniem – jeśli Twój maluch lubi krzątać się w kuchni podczas przygotowywania posiłków, pokaż mu jakieś kulinarne podstawy. Możecie razem zrobić pizzę lub ulubione orzeźwienie na letnie dni – lody! Niech dzieci wybiorą ulubiony smak i zabierzcie się do pracy. Jesteśmy pewni, że to letnie zajęcie dla dzieci stanie się jednym z tych, które będą chciały powtarzać z tygodnia na tydzień, a przyjemność będzie większa niż przy kupnych słodkościach! I wisienka na torcie – zachęć dziecko do wymyślenia nazwy lodów, które staną się może jego nowym, ulubionym smakiem.

4. Wyhodujcie rośliny na balkonie lub w ogrodzie – długie, ciepłe lato to idealny czas na pokazanie dziecku, jak posadzić lub uprawiać roślinę, co jest co prawda nietypowym letnim zajęciem dla dzieci, ale zarazem bardzo zabawnym i pouczającym! Niech sieje nasionka lub sadzi sadzonki i ma obowiązek dbania o roślinkę i jej wzrost przez całe lato. To nauczy dziecko odpowiedzialności, będzie też niecierpliwie czekało, by zobaczyć, jak roślinka wzrasta.

5. Zróbcie budkę dla ptaków – jeśli Twoje dziecko chce mieć zwierzaka, to może być świetny wstęp do opieki nad nim. Wykonajcie razem domek, możecie go udekorować i pokolorować, a następnie zaopatrzyć w wodę i jedzenie dla ptaków. Umów się z maluszkiem, że karmienie ptaków będzie jego obowiązkiem – to go może nauczyć odpowiedzialności. Tego typu letnie zajęcia dla dzieci są świetne, ponieważ dziecko cieszy się całym procesem i wiele się uczy.

6. Nie zapomnijcie o czytaniu – dla wielu dzieci wakacje są równoznaczne z przerwą od książek, ale przekonaj je, że czytanie nie jest synonimem nauki, lecz może być bardzo zabawnym zajęciem! Idźcie razem do lokalnej biblioteki, wypożyczcie kilka książek, a po przeczytaniu wymieńcie opinie na ich temat. Uczyń tego rodzaju letnie zajęcia dla dzieci codziennym zadaniem, bo w ten sposób czytanie wejdzie im w nawyk i tym samym wychowasz małego czytelnika – a to ważny nawyk na całe życie. P.S. Zapoznaj dziecko z biblioteką i pokaż mu, że oprócz ciekawej literatury może w niej znaleźć również gry edukacyjne i audiobooki.

7. Biwak na podwórku – oczywiście możesz też spróbować „prawdziwego” biwakowania na łonie natury, ale jeśli nie masz w tym doświadczenia, to podwórko też jest świetną opcją. Rozłóż z dziećmi namiot, w którym umieścicie śpiwory, latarkę i przekąski na wypadek, gdy zgłodniejecie. Zaproponuj obserwowanie gwiazd lub słuchanie odgłosów natury nocą. Zabawa pod gołym niebem gwarantowana – a wkrótce stanie się ulubionym letnim zajęciem dla dzieci.

8. Idźcie w góry! – pierwsza myśl przy pieszych wędrówkach to wymagające szlaki, ale możecie też wybrać proste trasy odpowiednie dla najmłodszych. Zapytaj o najlepsze szlaki turystyczne w Twojej okolicy i zarezerwuj jedeń dzień na pobyt na łonie natury. Cała rodzina znajdzie wytchnienie od upałów wśród gęstych drzew, a dzieciaki będą mogły spróbować czegoś nowego.

9. Przypomnij sobie gry ze swojego dzieciństwa i naucz dzieci, jak się w nie grać – mamy na myśli dwa ognie, gumę i klasy. Czasami wydaje nam się, że te gry odeszły w zapomnienie, więc wakacje są idealną okazją, by sobie odświeżyć pamięć i nauczyć dzieci, jak się w nie grać. To letnie zajęcie dla dzieci będzie ulubionym nie tylko dla nich, ale też na pewno dla Ciebie!

10. Obudź w dziecku artystę – i to nie byle jakiego, ale tego, który maluje kredą! Gdy przyniesiesz wiaderko z kolorowymi kredami, rysowanie na podwórkowym betonie stanie się ulubionym letnim zajęciem dla dzieci i jesteśmy pewni, że do Twojego maluszka wkrótce dołączą pozostali przyjaciele. Zaproponuj mu wykonanie małego muralu lub stworzenie własnego fajnego wzoru – Wasze rodzinne podwórko uzyska tytuł najpiękniejszego na ulicy.

11. Czas na wizytę w muzeum – jeśli z powodu różnych obowiązków pod koniec roku odkładaliście wizytę w muzeum, wakacje są na to doskonałą okazją. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, które muzeum chciałoby odwiedzić i sprawdź, jakie wystawy znajdują sie w okolicznych muzeach. Wizyta w muzeum może być również częścią jednodniowej wycieczki, która zachwyci całą rodzinę.

12. Zróbcie latawiec – puszczanie latawca to świetna zabawa na wietrzny dzień. Zamiast zakupów, świetnym letnim zajęciem dla dzieci może być wykonanie latawca. Internet jest pełen porad w stylu zrób to sam, dotyczących jego wykonania – będziecie potrzebować kilku kartek papieru, cienkich drewnianych patyczków, nożyczek i taśmy klejącej, linijki, sznurka i małego patyka, służącego do puszczania. Niech dzieci wyrażą swoją artystyczną duszę i udekorują latawiec według własnego uznania, a Ty znajdź polanę, gdzie będziecie mogli obserwować szybujący w powietrzu latawiec.

13. Zorganizuj piknik – spędź słoneczny, letni dzień na łonie natury i urządź piknik! Nie musisz wyjeżdżać na piknik daleko od miejsca zamieszkania, po prostu znajdź zakątek na łonie natury w pobliżu domu. Zabierz kocyki, kosz z jedzeniem, przygotuj ulubioną muzykę i zabawa na świeżym powietrzu rusza! Tego rodzaju letnie zajęcia dla dzieci szybko staną się rozrywką dla całej rodziny i przyjaciół.

14. Niech stworzą swoją własną odzież – jeśli maluch wykazuje zainteresowanie modą, zaproponuj mu stworzenie własnego ubrania. Wystarczy, że kupisz zwykłą białą koszulkę i zaopatrzysz dziecko w farby do tkanin i markery do dekoracji – i może stworzyć ubranie według własnego projektu. Wiemy już, która koszulka będzie jego ulubioną w szafie!

15. Puzzle to zawsze dobry pomysł – nie wszystkie letnie dni są ciepłe i słoneczne, a idealnym letnim zajęciem dla dzieci w deszczowe dni jest układanie puzzli. Oczywiście nie tylko dla dzieci, bo tym zajęciem może rozkoszować się cała rodzina! Układanie może potrwać kilka dni, a dzieci z pewnością będą dumne z efektu. Nie zapomnij dostosować puzzli do wieku dziecka tak, by nie były dla niego zbyt trudne.

16. Zróbcie kapsułę czasu – to jedno z tych letnich zajęć dla dzieci i dorosłych, które wywołają uśmiech na twarzy nawet po kilku latach. Zaproponuj dziecku, abyście włożyli do pudełka kilka drobiazgów, które za kilka lat będą cudownym wspomnieniem, po czym zakopcie je w ogrodzie. Może to być wspólne zdjęcie z tego dnia, okładka gazety z najważniejszymi wiadomościami i jakieś osobiste drobiazgi. Aby dodatkowo uatrakcyjnić to zajęcie dla dzieci, zaproponuj wykonanie mapy, dzięki której pewnego dnia łatwiej znajdą „skarb” ze swoimi ulubionymi wspomnieniami, które całej rodzinie będą przypominały to cudowne lato.

17. Stwórzcie fotopamiętnik –to również letnie zajęcie dla dzieci, które potrwa całe wakacje. Jeśli Twój maluszek wykazuje zainteresowanie fotografią, możesz mu zaproponować, by codziennie robił zdjęcie motywu, który wiąże się z danym dniem. Niech dopisze datę i krótki opis, a pod koniec lata złoży wszystko w jeden duży album. Oprócz dobrej świetnej zabawy dokumentowania swoich zajęć, stworzy piękny album wspomnień, do których chętnie będziecie wspólnie wracać.

Poznaj nasze personalizowane opowieści