Rola cioci jest nieoceniona 😍 Czy wiesz, jak ważną osobą jesteś w życiu dzieci?

Ciocia… Jedna z tych osób, które znają dziecko od pierwszego dnia. Kiedy maleństwo dorasta, czasem staje się jego nianią, czasem wyręcza świeżo upieczonych rodziców i pomaga im w obowiązkach, a pod koniec dnia zawsze jest przyjaciółką! Rola cioci, ale także stryja i wujka jest nieoceniona już od pierwszych dni życia dziecka. Ciocia – obok rodziców, babć i dziadków – to osoba, która zna nawyki dziecka, uczestniczy w jego wychowaniu, a rodzice darzą ją pełnym zaufaniem. Najlepszą rzeczą w byciu ciocią jest to, że niezależnie od wieku, na koniec dnia zawsze jest PRZYJACIÓŁKĄ! ❤️

Ciocia, stryj lub wujek to dorośli przyjaciele, których dziecko potrzebuje, pisze Washington Post. Zdarzają się sytuacje, w których dziecko może być zbyt zdenerwowane, by móc rozmawiać z rodzicami o swojej sympatii lub nurtującym je problemie, ale otwiera się przed Tobą. Dzieci chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach, ale czasami czują, że nie są w stanie zwierzyć się rodzicom. I właśnie tu wkraczają ciocia, stryj lub wujek, którzy zawsze wysłuchają dziecko bez osądzania i są w stanie porozmawiać o wrażliwych sprawach.

Rola cioci, a także stryja i wujka jest wtedy nieoceniona, ponieważ mają bardziej zdystansowane podejście do rozmów z siostrzeńcami i siostrzenicami oraz proponują inne, ale konstruktywne rozwiązania problemów. Takie sytuacje, niejednokrotnie bardzo zabawne, wzmacniają rolę cioci w życiu dziecka i pomagają w budowaniu silnej więzi między siostrzeńcami, stryjami, wujkami i ciociami, która trwa potem całe życie. Oczywiście ciocie przynoszą też najlepsze prezenty na wszystkie imprezy!

Rola cioci, stryja lub wujka w życiu dziecka – bycie osobą godną zaufania

Co więcej, Washington Post pisze, że jeśli ciocie i wujkowie chcą być bardziej zaangażowani się w życie swoich siostrzenic i siostrzeńców, powinni być otwarci, posiadać umiejętność słuchania, wyzbyć się uprzedzeń i osądzania, co stanowi podstawę do relacji pełnej zaufania. Ten rodzaj relacji buduje się każdego dnia, poprzez wspólne spotkania, ale też drobiazgi, jak przesłanie od czasu do czasu wiadomości, która świadczy o tym, że interesuje Cię to, co dzieje się w życiu Twojego siostrzeńca lub siostrzenicy.

Ważne jest, aby dziecko postrzegało Cię jako osobę godną zaufania i wiedziało, że zawsze udzelisz mu wsparcia. Powiedz mu, że w każdej chwili może do Ciebie zadzwonić, niezależnie od sytuacji, i poprosić o pomoc, radę lub po prostu podzielić się sprawami z życia codziennego.

Twoja rola jest ważna, ponieważ dziecko prawdopodobnie będzie rozmawiało z Tobą w sposób bardziej bezprośredni niż z rodzicami, a jednocześnie nadal pozostaniesz w jego oczach autorytetem. Twoje słowa są ważne i istotne, dziecko widzi w Tobie przyjaciela, osobę, z którą może się bawić, żartować i tworzyć wspomnienia.

Bright Side pisze, że dzieci czasami boją się tego, jak rodzice zareagują na pewne informacje, więc łatwiej jest im się zwierzyć innej osobie. To moment, w którym jako ciocia, stryj czy wujek musisz
słuchać bezstronnie, bez złości, rozczarowania czy oskarżania. Po wysłuchaniu całej opowieści Twoją rolą jest udzielenie cennej porady, opartej na bogatym doświadczeniu życiowym. Musisz zapewnić wsparcie i pomóc dziecku radzić sobie w sytuacjach problemowych.

Rola w kształtowaniu wartości życiowych

Obecność cioć, stryjów i wujków w życiu dziecka umożliwia kształtowanie wartości rodzinnych. Bright Side pisze, że w ten sposób dziecko naśladuje rodziców, którzy smają bliskie relacje ze swoim rodzeństwem i postrzega ich jako wzór do naśladowania w kształtowaniu i rozumieniu relacji rodzinnych. Gdy widzi taki przykład, będzie próbowało komunikować się w ten sam sposób nie tylko ze swoim rodzeństwem, ale także z innymi członkami rodziny. A w tym właśnie tkwi istota roli cioci – by budować silną więź z bliskimi.

Twoją supermoc jako cioci stanowi to, że dobrze znasz rodziców swojego dziecka. To znaczy, że możesz mu poopowiadać mnóstwo rzeczy z czasów młodości. Dzięki przeróżnym wspomnieniom, opowieściom z dzieciństwa i młodości wzmocnisz swoją relację z dzieckiem. Co ważniejsze, dasz swojemu siostrzeńcowi lub siostrzenicy możliwość spojrzenia na rodziców z innej perspektywy i poznania kilku interesujących faktów na ich temat.

Dzięki temu z czasem dziecko będzie lepiej rozumiało rodziców. Oczywiście takie opowieści o rodzicach, ich młodości, wybrykach i ciekawych rzeczach, tym bardziej, że opowiedziane „bez cenzury”, są niezwykle ekscytujące i ciekawe, pisze Bright Side.

Kolejną supermocą cioci jest to, że może być również „pośrednikiem pokoleniowym”. Często bowiem istnieje przepaść między pokoleniami, więc dzieciom wydaje się, że starsi ich nie rozumieją, a rodzicom czasem trudno z nimi rozmawiać. To kolejna sytuacja, w której rola cioci jest nieoceniona, to właśnie Ty możesz przekazać prośby i żądania tej drugiej strony. To dobrze, że wysłuchają jej zarówno rodzice, jak i dzieci, bo ciocia jest jednocześnie godną zaufania osobą dorosłą i przyjaciółką! Jako ciocia masz naprawdę wielkie moce – roli cioci nigdy nie można przecenić ani wystarczająco podkreślić. Stanowi ważną część rodziny i zawsze jest do dyspozycji swoich siostrzeńców i siostrzenic.

Na koniec przedstawiamy jeszcze kilka powodów, dla których ciocie, stryjowie i wujkowie są mistrzami 🥳

· Dają TYLE miłości.
· Mają to coś w sobie, a pojawiają się z uśmiechem i pocałunkiem, ale też często prezentem lub zabierają swoich siostrzeńców do cukierni.
· Potajemnie pozwalają dzieciom chodzić później spać.
· Przychodzą na zabawy dla dzieci, biorą udział w grach, angażują się w kreatywne zajęcia ze swoimi siostrzeńcami i umilają czas wszystkim obecnym. I ZAWSZE przynoszą ze sobą najlepsze prezenty!
· Zawsze wyręczają rodziców i pomagają im – zmieniając pieluchy, opiekując się dziećmi, zawożąc na różne zajęcia… Wystarczy, że powiecie, czego potrzebujecie!
· Zmniejszają stres dzięki wartościowemu spędzaniu wspólnego czasu. Śmieją się ze swoimi siostrzeńcami, ale stają też na wysokości zadania, kiedy potrzebna jest poważna rozmowa.
· Kiedy dzieci dorosną, ciocie, stryjowie i wujkowie mają rozeznanie w najlepszych koncertach i imprezach, a też zawsze możesz liczyć na to, że przyjadą Cię odebrać.
· Są bliskimi i godnymi zaufania osobami. I chociaż czasami dzieciom nie jest łatwo rozmawiać z rodzicami, ciocie, stryjowie i wujkowie zawsze wysłuchają i zaproponują rozwiązanie każdego problemu. Są cierpliwi, mają doświadczenie i dają najlepsze rady!
· Ofiarują niepowtarzalny rodzaj miłości i tworzą wspomnienia na CAŁE życie.

Poznaj nasze personalizowane opowieści