Martwisz się, jak przygotować starsze dziecko na rodzeństwo? Wypróbuj kilka wskazówek, które pomagają wspierać dzieci w każdym wieku
Narodziny dziecka wywołują radość i ekscytację, ale stanowi też wyzwanie. Jedno z nich dotyczy przygotowania starszego dziecka lub dzieci na narodziny rodzeństwa. Pada wiele pytań, jak np.: ‘czy powinniśmy powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzieństwo?’, ‘czy będzie zazdrosne?’, ‘jak możemy im pomóc w budowaniu więzi?’.
Pytań jest mnóstwo, nie ma uniwersalnej odpowiedzi, warto jednak wiedzieć, że dzieci w zależności od wieku różnie reagują na narodziny dziecka. Raising Children pisze, że dzieci muszą nauczyć się dzielić miłość i uwagę z nowym członkiem rodziny. Może się to wydawać dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla młodszych dzieci, ponieważ poczują, że już nie są w centrum uwagi.
Oczekujecie narodzin dziecka? Podpowiadamy, jak przygotować dzieci na nadejsćie maluszka
Kiedy przynajmniej mniej więcej wiesz, jakiej reakcji możesz się spodziewać w danym wieku, łatwiej przygotujesz się na nowe (słodkie) wyzwania. Bez względu na wiek, dzieci będą potrzebowały czasu, a pozytywne relacje między rodzeństwem – zdaniem Raising Children – ostatecznie rozwijają się, gdy maleństwo ukończy około 14 miesięcy.
1-2 lata
Jak podaje portal Healthy Children, dzieci w tym wieku nie potrafią do końca zrozumieć, co to znaczy mieć brata lub siostrę. Niezależnie od tego, niech słyszą jak mówisz o narodzinach dziecka i poczują Twoje podekscytowanie. Mogą nie rozumieć, wokół czego tyle ekscytacji, ale szybko zarazisz nią maluszka. Eksperci twierdzą, że należy mieć świadomość, że czasem nie będziesz w stanie zaspokoić potrzeb obojga dzieci. Jednak kiedy rodzice czują się wyczerpani, powinni poszukać pomocy u krewnych i przyjaciół, ponieważ wsparcie zawsze się przydaje.
W tym wieku dobrym pomysłem jest czytanie bajek na temat narodzin dziecka. To jeden ze sposobów, w jaki dziecko oswoi się z terminami: ‘brat’, ‘siostra’, ‘nowe dziecko w rodzinie’. Co więcej, po narodzinach dziecka spróbuj zrobić coś wyjątkowego dla starszej siostry lub brata. To może być jakiś drobiazg, pójście w miejsce, które lubi odwiedzać, czas sam na sam z dziadkami lub inną bliską dziecku dorosłą osobą.
Wyjaśnij dziecku, kiedy urodzi się nowe dziecko. Ponieważ dzieci inaczej rozumieją pojęcie czasu, możesz połączyć narodziny dziecka z ważnym wydarzeniem, na przykład urodzinami jednego z członków rodziny, radzi Raising Children.
2-4 lata
Według Healthy Children, dzieci w tym wieku są nadal bardzo przywiązane do rodziców i czasami nie wiedzą, jak ‘dzielić się’ ich uwagą. Twoje dziecko może być wrażliwe na zmiany lub odbierać narodziny dziecka jako pewnego rodzaju ‘zagrożenie’.
Możesz powiedzieć dziecku, że w rodzinie pojawi się nowy dzidziuś przy okazji, gdy idziesz na kupić niezbędne rzeczy i ubranka lub gdy maluszek pyta, dlaczego mamie ‘rośnie brzuch’. Książki i bajki mogą być w takich sytuacjach bardzo pomocne, a spróbuj powiedzieć maluszkowi o narodzinach dziecka, zanim usłyszy to od kogoś innego w rodzinie.
Ważna jest szczerość wobec małych dzieci. Wytłumacz, że maleństwo jest słodkie, delikatne i uwielbia przytulanie, ale też wspomnij, że czasami będzie płakać, a także wymagać sporo rodzicielskiego czasu i uwagi. Poza tym, niech dziecko ma świadomość, że minie trochę czasu, zanim będzie mogło bawić się ze swoim rodzieństwem, a jeśli poczuje się niepewnie, zapewnij, że po narodzinach dziecka będziesz je kochać nadal tak samo. Eksperci z Healthy Children twierdzą, że dobrym pomysłem jest włączenie najmłodszych w planowane narodzin dziecka. Zabierz dziecko na zakupy niezbędnych rzeczy, pokaż mu zdjęcia z czasu, gdy było małe. Jeśli planujesz przeznaczyć niektóre jego rzeczy lub zabawki dla maleństwa, pozwól mu się nimi pobawić, a możesz mu też kupić mu lalkę, którą się zaopiekuje. Personalizowana książka „Jak przyszedłem na świat” to także doskonały pomysł, rymowana historia, która w humorystyczny sposób opowiada o tym, jak dzieci przychodzą na świat. Poza tym, jeśli planujesz przeznaczyć niektóre rzeczy lub zabawki starszego dziecka dla maleństwa, pozwól mu się nimi pobawić, a możesz też kupić lalkę, którą się zaopiekuje.
Poza tym, jeśli narodziny dziecka zbiegają się z pewnymi ważnymi wydarzeniami, takimi jak odstawienie pieluch lub samodzielne spanie, miej wyczucie czasu. Postaraj się wykonać wszystko przed narodzinami dziecka, a jeśli to niemożliwe, odłóż to na później, by dziecko nie czuło się wyczerpane nauką nowych rzeczy, ale także dotrzymywaniem towarzystwa bratu lub siostrze. Eksperci ostrzegają, że rodzice nie powinni się dziwić, jeśli starsze dziecko nagle poprosi o butelkę lub pieluchę. Mówią, że to zupełnie normalne, bo w ten sposób dziecko ‘sprawdza’, czy nadal ma rodzicielską miłość i uwagę. Zamiast mówić mu, by zachowywało się stosownie do wieku, poświęć mu uwagę, której potrzebuje – i pochwal, gdy zachowuje się bardziej dojrzale.
Przed pójściem do szpitala ważne jest wytłumaczenie tego dziecku, bo inaczej mogłoby być zdezorientowane przez wyjazd mamy na kilka dni. Koniecznie wytłumacz dziecku, że mama wróci ze szpitala w towarzystwie nowego dzidziusia. Ważne jest również, aby w tym okresie nie doszło do większych zmian w rutynie starszego dziecka – dzięki temu poczuje się bezpieczniej. Po powrocie ze szpitala do domu zarezerwuj w codziennym harmonogramie czas dla starszego dziecka. Czytajcie, bawcie się, słuchajcie muzyki lub po prostu rozmawiajcie. Ważne, aby dziecko wiedziało, że nadal chcesz z nim spędzać czas, a zaangażuj je też do opieki nad maleństwem – może uczestniczyć w karmieniu lub przytulaniu.
Od 5 roku wzwyż
W odróżnieniu od młodszych, dzieci powyżej piątego roku życia często nie postrzegają narodzin dziecka jako ‘zagrożenia’. Jednak ważne jest, aby je również przygotować, więc powiedz mu, co czeka rodzinę i to zrozumiałym dla niego językiem. Niech wie, co oznaczają narodziny dziecka, jakie to niesie zmiany i co dla niego oznacza. Dzieci w tym wieku mogą pomóc w przygotowaniu się na narodziny dziecka, a eksperci z Healthy Children twierdzą, że warto, by zobaczyły dzidziusia jak najszybciej po urodzeniu.
Kiedy mama i dziecko wracają do domu, niech starszy brat lub siostra przejmą odpowiedzialną rolę w opiece nad dzieckiem. I oczywiście nie zaniedbuj wspólnego spędzania czasu ze starszymi dziećmi, niech mają poczucie, że też są wyjątkowe.
Raising Children podaje jeszcze kilka porad, które możesz wypróbować przed i po narodzinach dziecka
- Czytajcie opowieści o maleństwach. Oglądajcie ilustracje i rozmawiajcie z dziećmi o powiększeniu rodziny
- Pokaż dziecku zdjęcia z czasów, gdy było małe
- Niech maluszek dotknie brzucha, niech poczuje, jak dziecko ‘kopie’
- Zapytaj dziecko, czego się nie może doczekać, gdy w rodzinie pojawi się nowe maleństwo
- Wyjaśnij, że nowe dziecko w rodzinie ma własne potrzeby
- Zachęcaj dziecko do zabaw z innymi dziećmi. W ten sposób łatwiej rozwinie umiejętności społeczne i stworzy więź z nowo narodzonym bratem lub siostrą.
Zarejestruj się, a czeka Cię mnóstwo niespodzianek
Bądź jednym z pierwszych, który dowie się o ekskluzywnych rabatach, nowościach, promocjach i wielu innych wyjątkowych ofertach!