Zabawy wielkanocne dla dzieci, dzięki którym cała rodzina będzie się dobrze bawić

Jeśli nie macie pomysłów na zajęcia dla najmłodszych w te Święta, prezentujemy kilka pomysłów na zabawy wielkanocne, które spodobają się całej rodzinie.

Zbliża się Wielkanoc, a jeśli chcesz włączyć dzieci w przygotowania świąteczne, przedstawiamy pomysły na niektóre zabawy wielkanocne, które możecie wspólnie wypróbować. Od ozdabiania jajek wielkanocnych, przez tworzenie kartek okolicznościowych, po „poszukiwanie skarbów” – nasze propozycje spodobają się całej rodzinie.

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami i jako rodzice z pewnością chcecie włączyć w przygotowania najmłodszych członków rodziny. Mamy pomysły na zabawy wielkanocne, które sprawią, że Wielkanoc i dni poprzedzające będą zabawne i kreatywne. Święta to dni wolne od szkoły, a ciepłe wiosenne dni cieszą młodsze dzieci, które w końcu zabawę w domu mogą zastąpić zajęciami na świeżym powietrzu… Te wielkanocne zajęcia będą świetną odskocznią dla całej rodziny – dzięki niej stracicie poczucie czasu i będziecie cieszyć się wspólnie spędzonymi chwilami. Proponowane przez nas zabawy wielkanocne pozwolą puścić wodze fantazji, a oprócz wspólnego spędzania czasu, efektem będą piękne pamiątki w postaci kartki wielkanocnej czy pisanki…

Udekorujcie pisanki

Pierwszym skojarzeniem związanym z Wielkanocą są kolorowe, efektowne pisanki. Wśród wielkanocnych zajęć warto wymienić wspólne dekorowanie, więc pobawcie się z dziećmi temperami lub pokażcie im naturalne sposoby zdobienia, ponieważ w ten sposób dzieci poznają niektóre tradycyjne zwyczaje.

Jeśli wybór padł na tempery i akwarele, możesz wypróbować jajka styropianowe – daj dzieciom pędzle, a koszyk z najoryginalniejszymi pisankami gwarantowany! Ustal z nimi ogólną tematykę, niech to będą wielkanocne, wiosenne i radosne motywy. Mieszaj kolory, wypróbuj magię tworzenia nowych odcieni, a cały proces tworzenia wypróbujcie na prawdziwych jajkach.

Jeśli chcecie spróbować naturalnych sposobów, możesz pokazać dzieciom jak się kolorowało jajka kiedyś – zbierzcie wspólnie listki, koniczynę i kwiaty mniszka lekarskiego lub stokrotki, które później przykleicie do jajek. Za klej może posłużyć białko jajka. Po nalepieniu kwiatu lub listka na skorupkę umieść jajko w pończosze i zawiąż końce z obu stron jak cukierek, a do garnka wlej 2 litry wody. Przez pierwsze pół godziny gotuj łupinki cebuli, a następnie zanurz w wodzie zawinięte w pończochę jajko. Im dłużej je gotujecie, tym ciemniejsze będą pisanki.

Udekorujcie gałązki

Jeśli chcesz stworzyć w domu świąteczny nastrój, włącz dekorowanie gałązek do świątecznych czynności. Aby uzyskać niecodzienny efekt, najpierw wspólnie pomalujcie gałązki na wybranym pastelowy odcień, a następnie udekorujcie je wykonanymi razem ozdobami. Mogą to być pisanki, papierowe zające i kurczaczki, wiosenne motywy, takie jak słońce i kwiaty, kartki wielkanocne… Dekorowanie gałązek wielkanocnych to tradycja niemiecka, jednak dokładna historia tego zwyczaju nie jest znana. Niezależnie od tego, jest to świetny sposób na upiększenie domu i wprowadzenie do niego odrobiny koloru i wiosny, z gwarancją zabawy dla całej rodziny. Cały proces – od poszukiwania gałązek, poprzez malowanie, wykonywanie ozdób i zdobienie drzewek, spodoba się wszystkim pokoleniom, zwłaszcza najmłodszym. Bawcie się dobrze podczas tworzenia ozdób i upiększania.

Zróbcie ciasta i ciasteczka

Kiedy wspominamy Wielkanoc, jedną z pierwszych myśli jest świąteczny stół, przy którym gromadzi się rodzina. Oprócz włączenia dzieci w dekorowanie stołu, pozwól im uczestniczyć w przygotowywaniu prostych ciast. Niech Cię nie martwi ewentualny bałagan czy mąka w każdym zakamarku – te zabawy wielkanocne tworzą bezcenne wspomnienia. Wybierzcie razem przepis, mogą to być proste ciasta lub ciasteczka, które dzieci uformują za pomocą foremek. Przygotuj składniki i razem zagniećcie ciasto. Dzieci z pewnością ucieszą się z tego zajęcia, ponieważ będą miały poczucie, że są częścią czegoś ważnego, a jednocześnie dobrze się bawią. Gdy ciasto będzie gotowe, rozwałkuj je i zacznij wycinać kształt i dekorować. Cała rodzina będzie się nimi delektować po wielkanocnym obiedzie, a mogą też być prezentem od serca dla bliskiej osoby.

Zróbcie wielkanocne kartki z życzeniami

W dobie internetu i różnych aplikacji do wysyłania wiadomości, zdjęć i filmów zapominamy o urokach klasycznych kartek okolicznościowych i o radości z ich wysyłania i dostawania. Niech właśnie ta Wielkanoc będzie czasem, w którym za pomocą tych kartek z życzeniami wywołasz uśmiechy na twarzach, zwłaszcza tych, których dawno nie widzieliście. Niech kartka z życzeniami będzie wyjątkowa, spersonalizowana, a najlepiej ci w tym pomogą rączki małych dzieci. Włącz do zabaw wielkanocnych wykonanie kartki z życzeniami z najmłodszymi: zaopatrz się w papier kolorowy, nożyczki, klej i puść wodze fantazji! Niech dzieci bawią się wielkanocnymi i wiosennymi motywami, niech stworzą własną wizję królika czy pisanki… Kartki z życzeniami to świetny sposób na tworzenie najpiękniejszych wspomnień.

„Polowanie” na pisanki w ogrodzie

Jeśli masz ogródek, wykorzystaj jego piękno i ładną pogodę w te Święta Wielkanocne i pobaw się z dziećmi w poszukiwanie skarbów, czyli pisanek. Przygotuj czekoladki lub inne słodkości i ukryj je na podwórku. Stwórz mapę skarbów, która ułatwi dzieciom znalezienie pisanek. Skorzystacie ze słonecznego dnia i spędzicie czas na świeżym powietrzu, więc niech poszukiwanie pisanek znajdzie się na liście świątecznych atrakcji.

Poznaj nasze personalizowane opowieści