Podróż z dziećmi: Porady organizacyjne, które ułatwią podróżowanie

Podróż z dziećmi to zawsze nie lada wyzwanie. Nasze porady ułatwią zorganizowanie całej przygody z dziećmi.

Wiosenne dni i sezon letni zachęcają do odkrywania nowych, ciekawych miejsc. Jeśli coraz częściej rozmyślasz o podróżowaniu z dziećmi, mamy kilka porad, które ułatwią Ci pakowanie i samą podróż.

Niezależnie od tego, czy to Twoja pierwsza podróż z pierwszym dzieckiem, czy masz już za sobą wiele wypraw z maluchami, podróż z dziećmi zawsze stanowi wyzwanie. Od tego, co spakować, po zajęcia w miejscu docelowym – lista spraw do przemyślenia jest dość długa. Pamiętaj jednak, że kluczem do udanej podróży jest organizacja, dlatego dzięki dobremu przygotowaniu z łatwością sprostasz potencjalnym wyzwaniom. Przede wszystkim mamy jedno „ostrzeżenie” – nawet jeśli zaplanujesz podróż z dziećmi do ostatniego szczegółu, sprawy mogą podążyć w nieoczekiwanym kierunku. To niekoniecznie musi być coś złego, po prostu musisz być przygotowany na wszystko. Na tym jednak polega urok podróżowania z dziećmi – to wyjątkowa przygoda, która tworzy najpiękniejsze wspomnienia.

Porozmawiaj z dzieckiem przed podróżą

Zanim rozpoczniesz pakowanie, warto opowiedzieć dziecku o pomyśle podróży. Dla najmłodszych oznacza to nowe doświadczenie, zwłaszcza jeśli podróżują po raz pierwszy. Dlatego bardzo ważne jest, aby wyjaśnić, co ich czeka, a także z czym mogą się spotkać. Ważne, by dzieci się nie przestraszyły lub nie poczuły dyskomfortu. Przybliż im każdy etap podróży, bo wtedy cała przygoda sprawi każdemu członkowi rodziny więcej radości. Możesz im opowiedzieć, co zobaczą na lotnisku, jak wygląda podróż autobusem lub czego mogą się spodziewać po dotarciu na miejsce. Starszym dzieciom wyjaśnij, jak się należy zachowywać w transporcie publicznym, hotelu czy apartamencie, restauracji, podczas zwiedzania miasta…

Pakuj się mądrze

Pakowanie jest dla wielu najbardziej znienawidzonym elementem każdej podróży, a jeśli podróżujesz z dziećmi – nie przesadzaj z rzeczami. Najlepiej spakować podstawowe rzeczy. Wiemy, że to może wydawać się skomplikowane, a nawet niemożliwe, gdyż chcesz zabrać ze sobą wszystko, czego dzieci używają w domu. To jednak zły pomysł, bo chyba nie chcesz wlec ze sobą ekstremalnie ciężkiej walizki wypełnionej mnóstwem niewykorzystanych rzeczy.

Dobrym pomysłem jest wręczenie dziecku własnej walizki – nie tylko zwolnisz miejsce w swojej, ale też sprawisz, że poczuje się pewne siebie i ważne. Ponadto pakujcie się razem i zachęć dzieci, by same wybrały rzeczy, które chcą zabrać na rodzinne wakacje. Będą podekscytowanie, a przy okazji możesz odpowiedzieć na ich wszystkie pytania i udzielić ważnej lekcji na temat pakowania i organizacji.

Zanim wyruszysz w podróż z dziećmi, nie zapomnij sprawdzić prognozy pogody. Ułatwi Ci to mądre pakowanie oraz planowanie wszystkich zajęć podczas podróży.

Jeśli podróżujesz z niemowlęciem lub małym dzieckiem, upewnij się, że masz przy sobie odpowiednią ilość pieluch i mokrych chusteczek, które wystarczą przynajmniej na podróż do miejsca docelowego. To samo dotyczy dodatkowych ubrań – zawsze miej pod ręką jeden zestaw rezerwowy. Zaopatrz się też w podstawowe leki na wypadek nudności czy alergii. Przed podróżą zasięgnij informacji na temat dokumentów tożsamości dla dzieci. W większości przypadków wystarczającym dokumentem jest paszport, ale sprawdź to, by podczas podróży uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Nie czekaj do ostatniej chwili

Gdy w grę wchodzi podróż z dziećmi, zapomnij o pakowaniu i wyjeździe na ostatnią chwilę. To bardzo ważne, by na wszystko zarezerwować wystarczająco dużo czasu. To, co na ogół zajmuje Ci zaledwie kilka minut, przy dzieciach potrwa o wiele dłużej, więc uwzględnij w harmonogramie rezerwę czasu.

Jeśli podróżujesz z dziećmi samolotem, dołóż starań, by punktualnie dotrzeć na lotnisko i mieć wystarczająco dużo czasu, gdyby coś poszło nie tak. Wcześniejszy wyjazd i dodatkowy czas na każdy krok dotyczy nie tylko podróży samolotem, ale każdej podróży z dziećmi. Po przybyciu na miejsce pamiętaj, że może nie zdążycie zobaczyć wszystkiego, co było zaplanowane. Lepszym rozwiązaniem będzie luźny plan, uwzględniający wystarczająco sporo czasu na dostosowanie i zmianę planów. Elastyczny plan oznacza też mniej stresu, a co za tym idzie szczęśliwszych podróżników.

W celu zaoszczędzenia czasu warto zarezerwować wszystko z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu unikniesz czekania w kolejkach. Oprócz zakwaterowania zarezerwuj bilety wstępu do zabytków i atrakcji, na wycieczki po mieście, do muzeów i parków rozrywki – uwzględniaj to układając program.

Nie zapomnij o (zdrowych) przekąskach

Głód może wywołać nerwowość, dlatego zawsze miej przy sobie jakieś przekąski, najlepiej zdrowe. Podróż nie zawsze przebiega zgodnie z planem, więc przerwa między dwoma posiłkami może się nieco wydłużyć. Jedzenie w innym kraju może różnić się od tego, co Twoje dzieci zwykle jedzą na obiad – może się zdarzyć, że szybko zgłodnieją. Przekąski to dobre rozwiązanie nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych, dlatego warto mieć je pod ręką.

Sprawdź zniżki dla dzieci

Zniżka czy wstęp wolny dla dzieci to duża oszczędność pieniędzy podczas podróży. Zaskoczy Cię, ile jest miejsc objętych zniżkami dla dzieci – transport publiczny, muzea, zabytki i inne atrakcje, wycieczki z przewodnikiem po mieście, a w niektórych miejscach nawet restauracje!

Nie zapomnij o książkach i zabawkach

Podczas podróży z dziećmi najważniejsza jest dobra zabawa. Z pewnością będą podekscytowane nową wyprawą samolotem, autobusem czy statkiem, ale też warto przygotować jakąś nową książkę lub zabawkę, która przyciągnie ich uwagę. Oczywiście nie zapomnij ulubionej książki i ukochanej przytulanki, bo chyba nie chcesz wysłuchiwać przez całą podróż pytań, dlaczego miś, słoń lub żyrafa też nie pojechały na wycieczkę!

Pozwól dziecku tworzyć wspomnienia

Jeśli Twoje dziecko jest wystarczająco duże, zastanów się, czy dać mu aparat fotograficzny, za pomocą którego uwieczni chwile z podróży. Będzie się świetnie bawić, a przy okazji stworzy najpiękniejsze wspomnienia i pokaże, jak wyglądała wyprawa jego oczami. Ponadto bardziej się skupi na rzeczach, które dostrzega wokół siebie.

Zawsze miej dziecko na oku

Na koniec – choć ta rada wydaje się bardzo oczywista, nigdy nie spuszczaj dziecka z oczu. Gdy kupujesz bilety, oglądasz pamiątki, podczas odprawy na lotnisku czy zamawiania jedzenia, zawsze miej dziecko na oku. Jeśli podróżuje wiecej osób dorosłych, podzielcie obowiązki – gdy jedna osoba kupuje bilety, niech druga przypilnuje dzieci. Kiedy są trochę starsze, zapisz na karteczce lub naucz je podstawowych informacji, takich jak imię i nazwisko, numer telefonu kontaktowego, adres czy e-mail.

Poznaj nasze personalizowane opowieści