MITY O MACIERZYŃSTWIE: 5 rzeczy, o których myślimy, że są nam znane, a potem rodzi się dziecko

Mity na temat macierzyństwa tworzą mylny obraz rodzicielstwa, a rzeczywistość jest często zupełnie inna. W nowym blogu staraliśmy się obalić niektóre z nich.

W dzisiejszych czasach kobiety w ciąży naprawdę nie mają łatwo. Bombardowane są zewsząd różnymi (i często sprzecznymi) informacjami; doświadczone mamy dzielą się swoimi radami, a fora i media społecznościowe są przepełnione (bez)użytecznymi informacjami. Z tego powodu pojawiają się różne mity o macierzyństwie i błędne oczekiwania wobec macierzyństwa, podczas gdy rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Przychodzi taki moment, że niemal wszystkie matki wpadają w pułapkę tych oczekiwań, a ich niespełnienie często prowadzi do poczucia porażki i zwątpienia we własne zdolności macierzyńskie.

Wiele kobiet podąża za niedoścignionym „ideałem matki ”, a mity o macierzyństwie dodatkowo tę presję pogłębiają. Poniżej przytaczamy kilka dobrze znanych mitów o macierzyństwie. Niektóre z tych mitów o macierzyństwie postaramy się obalić, by przedstawić prawdziwy obraz macierzyństwa, które – podobnie jak wszystko inne – jest pięknym, ale i trudnym wyzwaniem.

Najczęstsze mity na temat macierzyństwa, z którymi spotyka się wiele kobiet w ciąży

MIT #1: „Dobrze się przygotowałam i wiem, co mnie czeka“.

RZECZYWISTOŚĆ:

Istnieje wiele mitów na temat macierzyństwa, ale ten jest jednym z najczęstszych. Tak, dobre przygotowanie i czytanie książek o macierzyństwie jest naprawdę ważne, ale młode mamy szybko odkrywają, że wiele książek idealizuje pierwsze dni z dzieckiem i minimalizuje trudności, z jakimi mają muszą sobie radzić. Ten idealistyczny obraz może pogłębić poczucie porażki świeżo upieczonych mam.

MIT #2: „Pierwsze miesiące z dzieckiem będą najszczęśliwsze w moim życiu“.

RZECZYWISTOŚĆ:

Chociaż będzie milion przeuroczych, ciepłych i pełnych miłości chwil z dzieckiem, jego wychowywanie i adaptacja, które czekają młode mamy, są jednocześnie bardzo stresujące. Macierzyństwo to praca 24 godziny na dobę, z rzadką okazją na przerwę. Zupełnie w porządku jest uwielbiać swoje dziecko i jednocześnie obawiać się codziennych zadań, obowiązków i odpowiedzialności.

MIT #3: „Tylko złe mamy narzekają, gdy jest im ciężko“.

RZECZYWISTOŚĆ:

To całkowicie normalne, że nie ma się wszystkiego pod kontrolą. Całkowicie normalne jest wygospodarowanie czasu dla siebie, jeśli go potrzebujesz. To nie wstyd przyznać, że potrzebujesz pomocy. I nie jest wstydem przyznać, że niełatwo być matką. Tak naprawdę to najtrudniejsza, a jednocześnie najpiękniejsza praca na świecie.

MIT #4: „Inne mamy będą moimi sojuszniczkami“.

RZECZYWISTOŚĆ:

Wspomnieliśmy, że mity na temat macierzyństwa mogą często powodować poczucie niższej wartości, ale ten sam efekt mogą też wywoływać inne matki. Inne mamy czasem boją się, że wyjądą na złych rodziców, więc tym samym unikają mówienia o trudnościach, które są nieodłączną częścią macierzyństwa. Świeżo upieczone matki często muszą radzić sobie z krytyką z uwagi na sposób, w jaki decydują się wychowywać swoje dziecko. Najlepiej unikać regularnych kontaktów z tego typu kobietami. Zamiast tego znajdź mamy pełne wsparcia, które otwarcie mówią o wyzwaniach macierzyństwa.

MIT #5: „Po narodzinach dziecka moja relacja z partnerem będzie coraz silniejsza, a nasz związek kwitnący“.

RZECZYWISTOŚĆ:

Narodziny dziecka to czas adaptacji zarówno dla matek, jak i ojców, a to niesie za sobą zmiany w waszym związku. Młode matki mogą czuć się przeciążone i uważać, że partner nie pomaga im wystarczająco, nawet jeśli on się stara, okazuje wsparcie i zrozumienie. Pamiętajcie jednak, że we dwoje możecie nawiązać nową, bliższą relację jako rodzice, ale wymaga to dużego wspólnego wysiłku i pracy. Uzbrojcie się w cierpliwość i miłość.

Poznaj nasze personalizowane opowieści