Jak wychować pewne siebie dziecko? Oto 9 porad, które możesz zastosować, by rozwineło pewność siebie!

Zadowolone i pewne siebie dziecko to marzenie każdego rodzica, a eksperci mają kilka sugestii, dzięki którym możesz mu pomóc rozwinąć pewność siebie.

Marzeniem każdego rodzica jest wychowanie szczęśliwego i pewnego siebie dziecka. Pewność siebie buduje się poprzez naukę nowych umiejętności, a eksperci twierdzą, że wraz z wiekiem rozwijanie pewności siebie u dzieci staje się tak samo ważne jak rozwijanie umiejętności. Jak wychowywać pewne siebie dziecko to pytanie, z którym boryka się wielu rodziców, a eksperci mają kilka wskazówek, dzięki którym jako rodzic możesz mu pomóc rozwijać wiarę w siebie. Pewne siebie dziecko wierzy w swoje możliwości, a także wie, że może uczyć się na swoich błędach, gdy coś mu się nie udaje.

Aby wychować pewne siebie dziecko, bardzo ważne jest, by nie złościć się z powodu jego błędów, a zachęcać je do uczenia się na nich – twierdzi Instytut Umysłu Dziecka. Ponadto należy je zachęcać do próbowania nowych rzeczy i uczyć, aby się nie poddawało, nawet jeśli nie udaje mu się za pierwszym razem. Aby wychować pewne siebie dziecko, ważne jest, aby doceniać jego wysiłki, a także uświadamiać mu, jak ważne jest akceptowanie niedoskonałości.

Oto kilka porad, jak wychowywać pewne siebie dziecko.

9 praktycznych porad, jak wychować pewne siebie dziecko

Ostrożnie z komplementami i pochwałami

Oczywiste jest, że dzieci potrzebują sporo zachęty, niezależnie od tego, czy uczą się raczkować, czytać, pisać, rzucać piłką czy rysować. Aby jednak wychować pewne siebie dziecko, trzeba być 'ostrożnym’ z pochwałami i komplementami. Dziecko może się bowiem przyzwyczaić do Twoich słów, że zrobiło coś dobrze, wręcz do tego stopnia, że będzie miało trudności z rozpoznaniem chwil, które warto uczcić. Ponadto dziecko może wyczuć, kiedy przesadzasz (np. wypowiadając zdania typu 'To najlepsza wieża z klocków, jaką kiedykolwiek widziałem’) i tym samym zacząć ignorować komplementy i pochwały. Eksperci z Parents.com uważają, że dzieci nie powinny być chwalone za zrobienie czegoś, co powinny, na przykład umycie zębów lub wrzucenie brudnej koszulki do kosza na bieliznę. Zamiast tego spróbuj przekazać swojemu dziecku konkretną informację zwrotną. Zamiast mówić, jak piękny jest rysunek, możesz na przykład podkreślić, jak pięknie użyło konkretnego koloru.

Nie 'ratuj’ swojego dziecka za każdym razem

To naturalne, że chcesz chronić dziecko przed zranieniem, a także zapobiec poczuciu zniechęcenia czy ewentualnym błędom. Kiedy jednak interweniujesz, może się zdarzyć, że nie wyświadczysz dziecku żadnej przysługi. Aby wychować pewne siebie dziecko, ważne jest, aby wiedziało, że doświadczenie porażki jest w porządku, a uczucie smutku całkowicie normalne. Eksperci twierdzą, że dzieci uczą się pokonując przeszkody, a nie gdy rodzice pokonują wszystkie przeszkody za nie. Psychologowie z Parents.com twierdzą, że szczególnie ważne jest, aby dzieci miały możliwość zabawy i podejmowania ryzyka bez poczucia, że rodzice będą je krytykować lub poprawiać za jakiś błąd. Jedną z porad dotyczących wychowywania pewnego siebie dziecka jest zachęcanie rodziców, by celowo popełniali drobne błędy. Jeśli dziecko zobaczy, że popełniasz błędy i nie robisz z tego wielkiego problemu, zrozumie, że błędy są normalne i poczuje się znacznie lepiej.

Niech dziecko samo podejmuje decyzje

Jeśli Twoje dziecko ma możliwość podejmowania decyzji od najmłodszych lat, nabierze zaufania wobec swoich trafnych wyborów, co jest jednym z podstawowych elementów wychowania pewnego siebie dziecka. Eksperci zalecają, by dać dziecku możliwość wybóru między dwiema lub trzema opcjami. Na przykład nie pytaj go, co chce na obiad, ale zaproponuj dwa lub trzy pomysły do wyboru. Jednocześnie ważne jest, aby dziecko wiedziało, że to Ty wciąż decydujesz o wielu rzeczach.

Pokaż mu, że szklanka jest zawsze do połowy pełna

Jeśli Twoje dziecko źle się czuje i jest rozczarowane, pomóż mu rozwinąć optymizm. Zamiast przekonywać, że na sytuację należy 'spojrzeć z dobrej strony’, zachęć je do zastanowienia się nad konkretnymi sposobami poprawy sytuacji i osiągnięcia upragnionego celu. Jeśli na przykład Twojemu dziecku wydaje się, że jego koledzy z klasy czytają lepiej, wyjaśnij mu, że każdy uczy się we własnym tempie i zasugeruj, by przeznaczyło na czytanie więcej czasu. Aby wychować pewne siebie dziecko, ważne jest, aby być konkretnym, to znaczy robić coś więcej od wypowiadania pustych słów. Oto propozycja: jeśli na przykład Twoje dziecko jest zdruzgotane i rozczarowane, ponieważ nie dostało wymarzonej roli w szkolnym przedstawieniu, nie mów mu: 'Ja myślę, że jesteś gwiazdą!’. Eksperci z Parents.com sugerują, że zamiast tego lepiej powiedzieć: „Widzę, jak bardzo jesteś rozczarowany/rozczarowana. Opracujmy plan, który zwiększy twoje szanse na zdobycie wymarzonej roli następnym razem’.

Zwróć uwagę na jego zainteresowania

Aby wychować pewne siebie dziecko, dobrym pomysłem jest zaproponowanie mu różnorodnych zajęć i zachęcenie do znalezienia takiego, które naprawdę lubi. Dzieci, które pasjonują się danym obszarem, czy to dinozaurami, czy gotowaniem, są dumne ze swojej wiedzy i – jak twierdzą eksperci – mają większe szanse na odniesienie sukcesu w innych dziedzinach swojego życia. Niecodzienne hobby może być również świetnym narzędziem do rozwijania pewności siebie u dzieci, które mają trudności z dopasowaniem się do środowiska szkolnego. Mogą wykorzystać hobby, aby zbliżyć się do dzieci o podobnych lub tych samych zainteresowaniach.

Bądź za rozwiązywaniem problemów

Dziecko staje się pewne siebie, kiedy jest w stanie negocjować, by uzyskać to, czego chce, a eksperci twierdzą, że badania wykazały, że nawet małe dzieci można nauczyć samodzielnego rozwiązywania problemów. Jeśli Twoje dziecko przychodzi do Ciebie i skarży się, że inne dziecko zabrało mu zabawkę na placu zabaw, zapytaj je o opinię, jak rozwiązać problem. Nawet jeśli jego pierwszą myśl to wyrwać zabawkę, zapytaj, co może się stać, jeśli to zrobi. Następnie zapytaj, czy może podać inne sposoby na odzyskanie zabawki. Jedno z badań z udziałem czterolatków wykazało, że wpadły one na zaskakująco dojrzałe pomysły, na przykład: 'Będzie fajniej, jeśli pobawisz się tą zabawką ze mną, a nie sam’.

Znajdź sposób, jak razem pomożecie innym

Eksperci twierdzą, że dzieci czują się bardziej pewne siebie, gdy widzą, że zmieniają swoją rodzinę, przyjaciół lub społeczeństwo. Aby wychować pewne siebie dziecko, warto mu przydzielać obowiązki domowe, możesz też poprosić dziecko o pomoc przy pracy. Wypowiadaj zdania typu 'Naprawdę przydałaby mi się twoja pomoc’, a nie tylko wzmocnisz jego pewność siebie, lecz jednocześnie pokażesz, że czynności wykonywane przez dorosłych wymagają wysiłku, więc w przyszłości będzie mu łatwiej.

Znajdź okazję, by dziecko spędzało też czas z dorosłymi

Dzieci lubią spędzać czas z przyjaciółmi, ale eksperci z Parents.com twierdzą, że w wychowaniu pewnego siebie dziecka ważne jest umożliwienie mu przebywania w towarzystwie różnych osób dorosłych. Takie otoczenie poszerza jego horyzonty, stanowi okazję do rozmów z dorosłym, który nie jest Tobą, i umożliwia inne spojrzenie na świat.

Snujcie marzenia i rozmawiajcie o przyszłości!

Zachęć dziecko do myślenia o przyszłości – by robiło coś ważnego i wykonywało pracę, która da mu poczucie spełnienia. Przyczyni się to do wychowania pewnego siebie dziecka, dzięki czemu od najmłodszych lat będzie czuło się pewniej. Porozmawiaj z dzieckiem o wyborze kariery i pytaj, kim chciałoby zostać. Niezależnie od jego marzeń nie obniżaj jego oczekiwań. Nawet jeśli zmieni zdanie, najważniejsze jest to, by rozmyślało o swoich celach.

Poznaj nasze personalizowane opowieści