Jak sprawić, by książka zainteresowała dziecko? Niech Twój maluch stanie się głównym bohaterem niesamowitych opowieści!

Eksperci nieustannie podkreślają, jak ważne jest czytanie dzieciom nie tylko wtedy, gdy dorosną, ale od maleńkości. Pewna chorwacka pediatra Tereza Tičić, podkreślająca ważność czytania dzieciom, zapewnia, że czytanie jest umiejętnością, której nabywa się od najwcześniejszych miesięcy życia, a czytanie dziecku można rozpocząć już w ciąży. By jednak przybliżyć dziecku czytanie i sprawić, że będzie dla niego ciekawe i atrakcyjne, ważne jest wybranie interesujących książek.

Jeśli chodzi o etapy rozwojowe, dzieci do trzeciego roku życia zwykle szybko przewracają kartki i często proszą o przeczytanie tej samej bajki, podczas gdy dzieci powyżej trzeciego roku życia już same trzymają książki, przewracają kartki i opisują proste czynności – wyjaśnia pediatra Tičić i dodaje, że jest to okres, w którym dzieci zaczynają zadawać pytania. Zadawanie pytań oznacza również zainteresowanie i niezwykle ważne jest rozbudzanie ich ciekawości. Jednym ze sposobów jej rozbudzania są interesujące książki.

Jak wybierać ciekawe książki? Personalizacja to jeden ze sposobów

Świetnym sposobem na uatrakcyjnienie książek jest personalizacja. Personalizowana książka oznacza, że jej głównym bohaterem jest Twoje dziecko, co od razu sprawia, że opowieść staje się bardziej ekscytująca i pełna napięcia, więc trudno mu się będzie oderwać. Wręcz przeciwnie, będzie nieustannie wracać do tej samej opowieści, ponieważ coraz bardziej ekscytujące jest to, że Twój maluch to jednocześnie główny bohater niesamowitej historii!

Personalizacja to droga do ciekawej książki, co też potwierdzają ogólne statystyki dotyczące produktów personalizowanych. Sprzedają się one średnio o 40% lepiej niż wersja standardowa, która nie została wykonana na zamówienie – i to z wielu powodów. Na przykład dlatego, że osoba poczuje się wyjątkowa, ważna i kochana, personalizacja nadaje szczególną wartość i natychmiast poprawia nastrój, a także tworzy poczucie więzi. Wszystko to dotyczy również personalizowanych książek, które szczególnie uszczęśliwią Twoje dziecko. Wyobraź sobie radość, gdy zobaczy swoją postać na okładce książki! Uśmiech od ucha do ucha zagości na jego twarzy na wiele dni, a książki nie będzie chciało wypuścić z rąk.

Nieustannie podkreśla się, że miłość do czytania należy zaszczepiać dzieciom od najwcześniejszych dni. Często jednak dużo łatwiej jest o tym mówić niż realizować. Czasem wynika to z braku czasu, czasem z braku motywacji czy zainteresowania… Niemniej jednak ważne jest, aby się nie poddawać, a jednym ze sposobów na zachęcenie dzieci do czytania są interesujące książki, w których to oni będą głównymi bohaterami. To właśnie niesie za sobą personalizacja, a każda książka podkreśla odwagę, wyjątkowość i wyobraźnię Twojego dziecka – a to wszystko rozwija u maluszka pewność siebie. Opowieść, w której głównym bohaterem jest dziecko, nie tylko zainteresuje maluszka i resztę rodziny, ale niesie też za
sobą coś ważnego – tak ciekawe książki zbliżają do siebie członków rodziny podczas wspólnych chwil czytania. Każdy członek rodziny zainteresuje się czytaniem lub słuchaniem historii, w której jest jedną z postaci, nie tylko z imienia! Personalizacja tworzy ciekawą książkę, ponieważ w opowieści można wybrać fryzurę, kolor włosów i inne szczegóły związane z wyglądem dziecka i pozostałych członków rodziny. W ten sposób Twoje dziecko rozpozna siebie już na okładce i łatwiej 'wczuje się’ w opowieść, co znacznie uatrakcyjni czytanie.

Wyobraź sobie szczęście na jego twarzy, gdy pod ozdobnym papierem zobaczy tytuł książki ’Wszystkiego najlepszego z okazji nieustających urodzin!’ i tym samym, choćby tylko w opowieści, ma urodziny, które trwają wiecznie! Albo gdy rodzeństwo to główni bohaterowie pierzastej przygody ’Ptasie Edolrado’, która nie tylko zawiera zabawne wydarzenia i szalone postaci, ale także niesie ważne przesłanie na temat różnic i wspólnoty.

Personalizowane książki są wyjątkowe nie tylko z uwagi na to, że pojawiają się w nich najbardziej szalone przygody i drobiazgi, z którymi dziecko może się utożsamiać – zawierają też osobistą dedykację i umożliwiają umieszczanie prawdziwych zdjęć. To sprawia, że tak interesujące książki stają się najpiękniejszą pamiątką.

Personalizacja sprawia, że ciekawsza i 'bliższa’ dziecku staje się też tematyka książki

Kiedy próbuje się zaszczepić dziecku miłość do czytania, nierzadko zdarza się, że odrzuca książki. Oprócz tego, że czytanie może mu się wydawać bardziej zadaniem lub obowiązkiem niż przyjemnością, zdarza się, że nie podoba mu się format książki lub fabuła nie przyciąga jego uwagi. Są to sytuacje, w których dziecko z łatwością wykrzyknie 'Książki są nudne!’, ale rzecz w tym, że tak naprawdę nie natrafiło na akcję opowieści, która przyciągnęłaby jego uwagę i zachęciła do dalszej lektury. Jedną z porad ekspertów w takich sytuacjach jest znalezienie ciekawych książek o tematyce, która rozbudzi w nim chęć do czytania, a później rozwinie miłość do książek. W takich chwilach dobrze jest sięgnąć po personalizowane książki, ponieważ jeśli Twoje dziecko jest głównym bohaterem opowieści, zainteresuje się dalszym ciągiem i będzie się chciało dowiedzieć, jakie przygody je czekają.

Kiedy Twoje dziecko stanie się głównym bohaterem opowieści, książki staną się jego ulubioną rozrywką, a dzięki ciekawym książkom i ekscytującym historiom zacznie odkrywać najbardziej niezwykłe i kreatywne światy, a co najważniejsze – pokocha czytanie.

Poznaj nasze personalizowane opowieści