Ta cudowna jesień! 🍁 Zaproponuj dzieciom 6 super zabawnych zajęć, które umilą im czas – w domu i na świeżym powietrzu

Chłodne dni nie oznaczają, że musimy zamykać się w ciepłym domu, tak jak deszczowe dni nie oznaczają nudy – przekonają Cię o tym nasze świetne propozycje!

Jesień i zwłaszcza te dni, kiedy towarzyszą nam przyjemne temperatury, przez wielu uważane są za jeden z najpiękniejszych okresów w roku. To dni idealne na jesienne zajęcia, które umilą czas całej rodzinie. Najlepsze podczas chłodniejszego sezonu jest to, że jesienne zajęcia wiążą się z zabawą zarówno w domu, jak i na zewnątrz, co oznacza, że deszczowa pora to nie problem. Wręcz przeciwnie – oto genialne pomysły na dni, kiedy pogoda nie jest sprzymierzeńcem.


Jesień niesie ze sobą prawdziwe bogactwo – kolory, smaki i zapachy, blask natury, które można wykorzystać do najzabawniejszych jesiennych zajęć. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się spędzić dzień na łonie natury, czy w domu, wśród naszych propozycji znajdziesz przepisy na najlepszą zabawę.

Jesienne zajęcia w domu

W niektóre dni prognoza pogody nie idzie „zgodnie z planem”, a zamiast słońca nadciągają ponure chmury i ten nudnyyy deszcz. Jednak ta zmienność to także urok jesieni, czyż nie? Deszcz wcale nie oznacza nudy, wręcz przeciwnie. Czas puścić wodze fantazji, zorganizować najbardziej kreatywne jesienne zajęcia i oddać się przyjemności. Miękki kocyk i ciepły napój w towarzystwie maluchów to czasem właśnie to jesienne zajęcie, którego potrzebujemy, a maluchy z pewnością będą zachwycone. I gdy jeszcze dorzucisz swoje ulubione książki i bajki, radości nie będzie końca.

Jeśli zaniedbaliście czytanie, to teraz jest właściwy moment – w letnie dni, które mamy za sobą, głównym zajęciem były kąpiele, zabawy na plaży i zajęcia na świeżym powietrzu. Mimo że były wakacje, u niektórych czytanie mogło zejść na drugi plan. Dlatego jesień to idealny czas na powrót do ulubionej rutyny czytania, która powinna być częścią codzienności.

Mamy propozycję fantastycznej PRZYGODY! To, że spędzamy więcej czasu w domu, nie oznacza, że nie możemy wyruszyć w daleką podróż. Przynajmniej w wyobraźni, bo przecież po to są książki, prawda? 😍 Mamy propozycję pierzastej przygody, zarezerwowanej dla rodzeństwa. Personalizowana przygoda Ptasie Eldorado zabiera je w daleką podróż, podczas której spotkają szalone ptasie stworzenia – Słonioptaki i szalonych biegaczy, samotną Rozalkę i Klekusia porzuconego przez własne stado. Opowieść uczy też o różnorodności w obrębie wspólnoty i daje niepowtarzalną dawkę ciepła w chłodne jesienne dni.❤️

Delektujcie się jesiennymi przysmakami – jesień przynosi prawdziwe bogactwo również w kuchni, więc wspólne gotowanie to idealne jesienne zajęcie, które możesz wypróbować ze swoimi dziećmi. Jeśli może nie są wielbicielami pewnych smaków, powiedzmy różnych gatunków dyni, tak popularnych w sezonie jesienno-zimowym, zaproponuj, byście przygotowali je razem w takiej formie, jaką lubią najbardziej – zupy, risotta, puree, napoju, a nawet mini pączków. Istnieje mnóstwo możliwości wyboru i jesteśmy pewni, że to świetny sposób, aby Twój maluch poznał ten jesienny plon.


Możesz przygotować szybkie ciasteczka lub pyszne strudle z jabłkami lub gruszkami, których chrupiąca skórka idealnie skomponuje się z filiżanką ulubionego napoju. Baw się smakami, proponuj dzieciom wspólne przygotowanie – jesteśmy pewni, że każdy kęs będzie smakował wyśmienicie.


Obudź w dziecku artystę – gdy nadchodzą monotonne, deszczowe dni, nadal nie ma czasu na nudę. Jeśli przeczytaliście swoje ulubione książki, rozkoszując się wspólnie przygotowanymi deserami, nadszedł czas, by zakasać maluchowi rękawy i „uzbroić” go w tempery i akwarele. Jesień to świetny czas, by obudzić w dzieciach małych artystów, ponieważ otaczający świat jest wręcz przepełniony cudowną inspiracją! 🍁 Zmieniające kolory liście, szykujące się do zimowego snu zwierzęta, kuszące owoce na rodzinnym stole, przechodnie pod parasolami… Każda z tych scen to inspiracja do nowego arcydzieła podpisanego przez Twoje dziecko!


Nie przejmuj się bałaganem i farbami w CAŁYM mieszkaniu, bo Twoje serce urośnie, gdy zobaczysz, co dziecko stworzyło swoimi małymi, uroczymi rączkami. 🥰 Kiedy wykorzysta wszystkie motywy, niech po prostu zanurzy ręce w farbie i odciska ślady na białym papierze. Zabawa gwarantowana – podobnie zresztą jak tworzenie najpiękniejszych rodzinnych wspomnień.

Jesienne zajęcia na łonie natury

W te cudowne dni, kiedy słońce „zaszczyca” nas swoją obecnością, czas na pobyt na łonie natury! Może podczas pewnych dni wolelibyśmy zostać w domu otuleni kocem, ale
zdecydowanie warto wyjrzeć na zewnątrz i cieszyć się wszystkim, co niesie jesień. Nie musimy nawet wspominać, że zbliża się dłuuuuga zima, więc każde jesienne słońce to dobry powód do wyjścia na łono natury.


Stwórzcie kolekcję liści – żółtych, czerwonych, pomarańczowych, brązowych… Nie ma lepszego sposobu na poznanie jesiennego sezonu niż spacer na łonie natury i zbieranie przepięknych jesiennych liści. To świetna sprawa, że nie trzeba nawet iść do lasu, bo już w pobliskim parku można znaleźć najbardziej kolorowe egzemplarze. Zaproponuj dziecku, by je zebrało, a następnie możecie je wspólnie analizować. Jaki mają kolor, rozmiar i kształt? Czy są regularne czy nieregularne, czy całkowicie zmieniły kolor i czy mają jakiś zapach? Rozmowa o motywach z natury to świetna okazja do przyswajania nowych słów i wzbogacania słownictwa – i to poprzez zabawę.

Maluch nie będzie miał poczucia, że jest „zmuszany” do nauki, a poszerzy swoje słownictwo w zabawny sposób. Niech Ci wyjaśni, jak wyglądają liście, jak brzmią (od razu przychodzi nam na myśl ten wspaniały szelest podczas chodzenia po suchych liściach 😍), czym różni się od innego liścia… Wyjaśnij mu, dlaczego liście opadają i zmieniają kolor, sprawiając tym samym, ze wielogodzinne zabawy spędzone na łonie natury będą zawierały nutę edukacji. Maluch może też po powrocie do domu narysować liście, a jesteśmy pewni, że mieszanie kolorów z palety jesiennych odcieni sprawi mu wielką frajdę.


Zbudujcie karmnik dla ptaków – nadchodzą chłodniejsze dni, zima może też przynieść śnieg, co oznacza, że naszym pierzastym, latającym przyjaciołom będzie znacznie trudniej zdobyć pożywienie ze względu na śnieg i lód. Wyjaśnij maluchowi, że może pomóc ptakom, tworząc miejsce do karmienia. Oprócz tego, że dziecko zrobi dobry uczynek, z pewnością odczuje radość obserwując, jak ptak przylatuje do karmnika i zjada przygotowane przez nie jedzenie. Ponieważ do przygotowania karmnika potrzebujesz plastikowej butelki, dobrze, że przy tej okazji możesz nauczyć swoje dziecko czegoś więcej o recyklingu.

Czego potrzebujesz do wykonania karmnika dla ptaków?

• narzędzia do wiercenia
• noża
• plastikowej butelki
• patyczków
• metalowego haczyka
• kleju

Instrukcja wykonania:

·• Najpierw dokładnie wypłucz butelkę i pozostaw ją do wyschnięcia na kilka godzin, aby nie było w niej wilgoci, która mogłaby zepsuć nasiona
Przymocuj metalowy haczyk do środka nakrętki i przyklej go z obu stron, aby utrzymać haczyk na swoim miejscu, ale także zapobiec wnikaniu wilgoci. Nie przyklejaj nakrętki, bo nie będzie można dodać nowych nasion, gdy ptaki je zjedzą.
Wywierć otwory, w których zmieszczą się grubsze patyki. Przepchnij je przez całą szerokość butelki, aby ptaki miały podstawkę do wygodnego karmienia. To na nich będą siadać, więc upewnij się, że są wystarczająco szerokie z każdej strony. Jeśli nie są dostatecznie stabilne, możesz je wzmocnić klejem.
Wytnij otwory do karmienia za pomocą nożyka. Niech mają po kilka centymetrów szerokości, w zależności od wielkości nasion, którymi będziesz karmić ptaki. Eksperci zalecają owalne otwory, ponieważ z ptakom łatwiej jeść z takich niż z szerokich.
• Kiedy karmnik będzie gotowy, napełnij go nasionami i wraz z maluchem obserwuj, jak ptaki przylatują jeść i rozkoszujcie się ich świergotem.

Wyruszcie na poszukiwania kasztanów – nie ma jesieni bez ozdób z kasztanów… Przygotuj torby, wygodnie się ubierzcie i wyruszcie do lasu na poszukiwanie tych cudownych jesiennych darów. Po drodze z pewnością napotkacie na wiele innych „znaków” jesieni, więc możesz wykorzystać czas na zapoznanie malucha z każdym z nich. Na którym drzewie rosną kasztany, a na którym żołędzie? Jak wygląda muchomor i gdzie rośnie owoc dzikiej róży? Jesień nasuwa tak wiele pytań i jest doskonałą okazją do nauki nowych rzeczy, które z pewnością będą dla malucha niezwykle ekscytujące! Kiedy wypełnisz kasztanami torbę, to nie koniec zabawy. Czas na wykonanie figurek, a jesteśmy pewni, że sprawi to maluchom wiele radości.

Poznaj nasze personalizowane opowieści