Dzień Ziemi: 5 eko zajęć, które zachwycą dzieci

Pięć zabawnych eko zajęć, które możesz wypróbować z dziećmi z okazji Dnia Ziemi

Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone 22 kwietnia w celu poszerzania świadomości ekologicznej i zwrócenia uwagi na problem globalnego zanieczyszczenia środowiska. Dzień Ziemi po raz pierwszy obchodzono w 1970 roku, a każdego roku przeprowadzane są różnorodne akcje i projekty środowiskowe, których celem jest zwrócenie uwagi na aktualne problemy i edukowanie w zakresie odpowiedzialnego zachowania. Dzień Ziemi możesz również obchodzić w domu z dziećmi, dlatego przedstawiamy zajęcia, które nie są jedynie zabawnymi projektami dla dzieci i całej rodziny, ale też uczą najmłodszych, jak ważna jest ochrona ziemi.
Dzień Ziemi to idealna okazja, by nauczyć dzieci, jak ważny jest recykling i dbałość o środowisko. Jak to zrobić?

Kreatywne eko zajęcia to rozrywka, która zachwyci Twoje maluchy, a przy okazji w samym Dniu Ziemi udzieli im ważnych życiowych lekcji na temat ekologii. Oto pięć super zabawnych pomysłów – wypróbujcie razem niektóre z nich i sprawcie, że nasza planeta będzie zdrowsza i zieleńsza.

1. Posadźcie kwiaty w doniczkach z recyklingu

Jedno z najzabawniejszych eko zajęć dla dzieci to oczywiście sadzenie kwiatów. Na początek znajdź w kuchni stare puszki lub słoiki, do tego projektu możesz również użyć papierowych wytłaczanek na jajka. Pomalujcie je lub udekorujcie papierem ze starych czasopism, kamyczkami z podwórka lub starymi ścinkami materiałów. Te pojemniki staną się uroczymi doniczkami. Możesz sadzić kwiaty z nasion lub przesadzić z innej doniczki. Dzięki temu zabawnemu projektowi dzieci dowiedzą się, jak nadać nowe życie starym przedmiotom, a przy okazji nauczą się dbać o swoje małe roślinki.

Dodatkowa rada: Zabierzcie dzieci do centrum ogrodniczego, żeby same wybrały kwiaty, które chcą zasadzić – to je dodatkowo zmotywuje.

2. Wykonajcie karmnik dla ptaków

To jedno z eko zajęć, które będzie cieszyło dzieci jeszcze dłuuugo po Dniu Ziemi. Do tego projektu potrzebujecie tekturowej rolki z papieru toaletowego lub ręczników papierowych, masła orzechowego, różnych nasionek, sznurka i drewnianych patyczków. Jeśli dzieci są mniejsze, Ty wykonaj kolejne czynności. Najpierw weź rolkę i zrób otwory na górze i na dole. Na dno rolki włóż drewniane patyczki, przeciągnij sznurek przez otwory w górnej części i zawiąż na supełek. Drewniane patyczki posłużą jako miejsce, na którym ptaki mogą usiąść, a dzięki sznurkowi możesz zawiesić karmnik na drzewie na podwórku. Zewnętrzną część rolki posmarujcie masłem orzechowym i obklejcie nasionkami. I to wszystko! Karmnik dla ptaków jest gotowy, a to eko zajęcie zachwyci ptaszki, a także Twoje pociechy, które z zaciekawieniem będą je obserwować przez wiele tygodni.

Dodatkowa rada: Zamiast rolki możesz użyć plastikowej butelki, kartonika lub innego twardszego materiału, z którego możesz wycinać przeróżne kształty dla uzyskania jeszcze zabawniejszego efektu.

3. Wyraź kreatywność za pomocą zabawnego kolażu

Zbierz stare czasopisma, serwetki, ozdobne torby, tkaniny i stwórzcie z nich dzieło sztuki. Najprostszym motywem do wykonania kolażu są kwiaty – wspólnie wycinajcie z zebranych materiałów kolorowe płatki i przyklejacie je do papieru. Możesz włożyć dzieła sztuki do ramek i dumnie eksponować w swoim domu. Słodkie, prawda?

4. Recykluj stare pastele

Jeśli masz w domu stos połamanych kawałków pasteli, nie wyrzucaj ich, a poddaj recyklingowi podczas tego zabawnego eko zajęcia, które da Wam radość nie tylko w Dzień Ziemi, lecz o każdej porze roku. Zbierz jak najwięcej kolorowych pastelowych resztek i rozpuść je w kuchence mikrofalowej lub w piekarniku przy niskiej temperaturze. Możesz całkowicie mieszać kolory, by tworzyć nowe odcienie lub mieszać delikatnie, by uzyskać marmurowy wzór. Możesz pozostawić je bez mieszania i w ten sposób stworzyć kolorowe pastele kolażowe. Jeśli rozpuścisz pastele w kuchence mikrofalowej, możesz wlać roztopioną mieszankę do formy na muffinki i poczekać, aż ostygnie. Jeśli natomiast roztopisz je w piekarniku, po ostygnięciu i stwardnieniu pasteli możesz wycinać z nich kształty za pomocą foremek do ciastek.

5. Udajcie się wspólnie na wirtualne wakacje

Wierzymy, że dorośli również nauczą się czegoś nowego podczas tego zabawnego eko zajęcia dla dzieci. Przytulcie się do siebie na kanapie, wyruszcie na wirtualny spacer po egzotycznych miejscach i podziwiajcie piękno naszej planety. Kiedy dzieci poznają różnorodność świata roślin i zwierząt, właśnie z okazji Dnia Ziemi naucz je, jak same mogą chronić piękno przyrody.

W internecie można znaleźć mnóstwo wirtualnych wycieczek, a poniżej przedstawiamy kilka takich, które mogą zainteresować dzieci z okazji Dnia Ziemi:

Spacer po Mount Everest
Piękno rafy koralowej
Park narodowy Yellowstone
Zorza polarna
360° tourne po Antarktydzie

Poznaj nasze personalizowane opowieści