Dziecięca nuda to niekoniecznie coś złego: eksperci twierdzą, że pomaga w rozwijaniu kreatywności i umiejętności
Eksperci uważają, że dziecięca nuda nie stanowi problemu i właściwie zupełnie w porządku jest to, by dzieci czasem się ponudziły
Z pewnością dość często słyszysz od dzieci, że się nudzą, ale dziecięca nuda nie zawsze jest czymś złym. Dziecięca nuda może bowiem służyć rozwijaniu ich umiejętności i kreatywności. Zarówno dzieci, jak i dorośli potrzebują czasem pomocy w wymyślaniu sposobów na spędzanie czasu wolnego, ale gdy rzucisz kilka propozycji, dzieci same zaczną wpadać na nowe pomysły.
Bez względu na wiek Twojego dziecka, warto z nim usiąść i porozmawiać o jego zainteresowaniach i pasjach. Zaproponuj, żebyście razem przygotowali spis zajęć, które może wykonywać, gdy pojawi się dziecięca nuda. W przypadku mniejszych dzieci jest to zwykle lista stosunkowo krótkich czynności, a dzieci starsze mogą się zająć bardziej czasochłonnymi projektami. Razem z dziećmi wymyśl zajęcia, dzięki którym wypracują umiejętności takie jak planowanie, organizacja i stopniowe rozwiązywanie zadań.
Eksperci uważają, że jeśli pomimo dziecięcej nudy maluchy odrzucają każdy Twój pomysł, tak naprawdę potrzebują tylko uwagi. W takim wypadku daj im do wyboru dwa zajęcia i poproś o wybranie jednego.
Eksperci uważają, że dziecięca nuda nie stanowi problemu i właściwie zupełnie w porządku jest to, by dzieci czasem się ponudziły. Po pierwsze, dziecięca nuda pomaga w zbudowaniu tolerancji wobec doświadczeń i sytuacji, którym daleko do ideału. Jak twierdzą eksperci z Instytutu Umysłu Dziecka, życie wymaga od nas radzenia sobie z frustracjami i regulacji emocji w sytuacjach, gdy sprawy nie układają się po naszej myśli – a nuda to świetny sposób na zdobycie tej umiejętności. Dziecięca nuda pomaga też dzieciom w rozwijaniu strategii planowania, rozwiązywania problemów, elastyczności i zdolności organizacyjnych.
To nie dziecięca nuda sama w sobie pomaga w nabywaniu umiejętności, lecz to, jak dzieci sobie z nią radzą. Przykładowo, dzieci zwykle nie planują zajęć w ciągu dnia, ale kiedy muszą wymyślić, jak wypełnić czas w ciągu dnia, stoją przed koniecznością stworzenia planu i zorganizowania się. Zdaniem ekspertów z Instytutu Umysłu Dziecka, pomoże to dzieciom w późniejszych łatwiejszym rozwiązywaniu różnych zadań i nauczy elastyczności. Dziecięca nuda jest dobra również ze zwględu na to, że rozbudza kreatywność, buduje poczucie własnej wartości i uczy samodzielnego myślenia. Dziecięca nuda niekoniecznie jest zła, ale trzeba nauczyć dzieci, jak sobie z nią radzić.
Co możesz zrobić w kwestii nudy jako rodzic?
Rozpraw się z nudą w sposób proaktywny
Kiedy dziecko mówi „Nudzi mi się“, to może oznaczać mnóstwo różnych rzeczy. Może jest głodne, może potrzebuje uwagi, albo jest ciekawe i chce wiedzieć, co robisz… Ważne jest to, by się upewnić, co jest właściwie przyczyną, ale uważaj na swoją reakcję. Jeśli przerwiesz swoją czynność, bo dziecku się nudzi, nie nauczy się samodzielnie bawić. Ponadto jeśli za każdym razem to Ty jesteś osobą, która wymyśla zabawy, dziecko nie ma okazji do odkrywania nowych pomysłów.
Eksperci z Instytutu Umysłu Dziecka radzą, żeby przygotować listę uwielbianych przez dzieci zajęć, a także interesujących wyzwań i dłużych projektów. Gdy tylko pojawi się dziecięca nuda, dziecko może wykorzystać pomysły z listy.
Zainteresuj się potrzebą uwagi
Czasem zdarza się, że dzieci odrzucają wszystkie zaproponowane pomysły – nie dlatego, że im się nie podobają, ale dlatego, że po prostu domagają się Twojej uwagi. Im dłużej trwa dyskusja o tym, co mogłyby robić, tym więcej Twojej uwagi zyskują. Eksperci uważają, że jeśli dziecko niechętnie wybiera zajęcia samodzielnie, należy je naprowadzić. Sugerują, aby im dać dwie możliwości i poprosić o wybranie jednej. Jeśli im się nie spodoba, zasugeruj, aby w ciągu następnych pięciu minut wybrały coś nowego. Nie zapomnij powiedzieć im, kiedy planujesz zakończyć swoją pracę lub obowiązki – i wtedy będziesz w stanie poświęcić się wspólnym zajęciom.
Rozbudź kreatywność
Kreatywne myślenie to klucz do przezwyciężenia dziecięcej nudy. Jednak niektóre dzieci nie wiedzą, od czego zacząć, dlatego ważne jest, aby je ukierunkować. Pokaż im, jak zaplanować poszczególne kroki i rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów. Jeśli dzieci są małe i zawsze bawią się zabawkami w ten sam sposób, możesz im pokazać, że mogą to robić inaczej. Możesz rozbudzić kreatywność „mieszając” zabawki. Jeśli dziecko zawsze bawi się klockami i buduje wieżę, włącz do zabawy także zwierzęta i w ten sposób rozbuduj opowieść, otwierając przed dzieckiem zupełnie nowy świat.
Jeśli dzieci są starsze, Instytut Umysłu Dziecka proponuje, by w przypadku dziecięcej nudy zastosować tzw. „zadania otwarte”, czyli projekty, które można wykonać na kilka sposobów i mają więcej możliwych rezultatów. Dzięki takim zajęciom mogą odkryć nową pasję i budować pewność siebie poprzez rozwiązywanie problemów, które wydawały mi się nierozwiązywalne.
Zachowaj dozę „realizmu“
Pomimo Twojej proaktywnej postawy Twoje pomysły na zajęcia nie zawsze wypełnią dziecku cały dzień, więc dziecięca nuda może się znów pojawić. Pamiętaj, że poziom koncentracji u dzieci różni się od siebie, więc jedne potrafią wysiedzieć spokojnie tylko 15 minut, a inne nie mają problemu, by wytrzymać tak dwie godziny. To sposób, by dowiedzieć się, jak długo dziecko jest w stanie bawić się samo. Kiedy to sobie uświadomisz, dołącz do niego przed „upływem” tego czasu i nagradzaj je za dobre zachowanie, by czuło się dumne, bo samodzielnie coś osiągnęło – radzi Instytut Umysłu Dziecka.
Zaakceptuj porażkę
Koniecznie trzeba pomóc dziecku, by nauczyło się akceptować niepowodzenie – co w rzeczywistości stanowi kolejną zaletę dziecięcej nudy. Czasami zajęcia nie będę szły zgodnie z planem, ale to nauczy dziecko wymyślenia nowego podejścia co do projektu czy zajęcia. Eksperci twierdzą, że porażka buduje tolerancję na frustrację, a także uczy wytrwałości i odwagi. Dziecięca nuda pomaga w tym, by przestać postrzegać porażkę jako coś strasznego.
Odpowiedz na nudę czymś ekscytującym
Pomóż dzieciom postrzegać nudę jako okazję do zrobienia czegoś ciekawego i pożytecznego. Dzięki nudzie dzieci mogą próbować nowych zajęć, rozwijać lepszą tolerancję na frustrację, uczyć się przejmowania inicjatywy, rozwijać strategie planowania i umiejętności rozwiązywania problemów, wzmacniać pewność siebie i lepiej poznać samego siebie. Eksperci z Instytutu Umysłu Dziecka radzą, by następnym razem, gdy usłyszysz od dziecka, że się nudzi, odpowiedzieć: „To świetnie! Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć, co zrobisz!”
Zarejestruj się, a czeka Cię mnóstwo niespodzianek
Bądź jednym z pierwszych, który dowie się o ekskluzywnych rabatach, nowościach, promocjach i wielu innych wyjątkowych ofertach!